Výhody vertikálních zahrad


Jestliže se řekne vertikální zahrada, mnoho lidí si pod tímto pojmem nedokáže nic konkrétního představit. A přitom jsou vertikální zahrady známé již z minulosti. Jde tedy o dokonalý krajinářský design, který se stává stále populárnější. Ve městech a jiných panelákových zástavbách se právě tyto vertikální zahrady hodí a realizují se nejen proto, aby se člověk mohl kochat přírodou. Vertikální zahrady přinášejí kus přírody do velkoměsta a jejich realizace je možná dokonce i na střeše domu, balkonu či terase.

Co jsou vertikální zahrady

Vertikální zahrada je v podstatě oblast, která je osázena nejrůznějšími rostlinami a to ve vertikální, tedy svislé poloze. Takto vysázené rostliny tvoří dokonalý a originální design, který má mnoho výhod. Vertikální zahrady ohromují svým vzhledem. Rostliny přirozeně čistí vzduch. Z tohoto důvodu by měl každý byt obsahovat alespoň několik velkých rostlin. Zahrady kombinují funkčnost a moderní vzhled a efektivně řeší problém uspořádání prostoru i v malém bytě. Jejich realizace je možná nejen v interiéru, ale i v exteriéru.

Historie vertikálních zahrad

O vertikálních zahradách byla zmínka již v dávné minulosti. V moderním světě byl tvůrce dokonalých vertikálních zahrad, známý francouzský botanik Patrick Blanc. Už jako dítě zahájil své experimenty s vývojem technologie vertikálního zahradnictví, kdy jednoduše zasadil rostliny na ploty a podél zdí. Celou svou myšlenkou byl natolik unešen, že své experimenty přenesl do vnitřních podmínek a omezil množství půdy pro výsadbu rostlin. Záliba se změnila ve vážný zájem, poté ve vědecké experimenty a nakonec se stala otázkou života.

Inspirace na bydlení:  Výběr deky a polštáře má svá pravidla

Výhody vertikálních zahrad

Realizace vertikálních zahrad má i své výhody. Ve městech. Kde není tolik zeleně, jsou tyto zahrady dokonalou možností, jak přinést kus přírody do labyrintu ulic a budov, které jsou mnohdy zastaralé a šedé. Vertikální zahrady tak pomáhají nejen po stránce designové, ale dokonale čistí vzduch a má dekorativní účel.

Mezi další výhody patří:

  • Výborná hluková izolace.
  • Zvlhčují ovzduší.
  • Je zde možné použití několik druhů rostlin a fantazii se meze nekladou.
  • Rostliny zmírňují stres a napětí.
  • Vertikální zahrady jsou originálním designem nejen v exteriéru, ale i v interiéru.
  • Významně zvyšují energetickou účinnost a mikroklima v samotných budovách.

Kde je možné vertikální zahrady umístit

Tak především jsou to jakékoliv budovy a jejich fasády. Vertikální zahrady je možné realizovat nejen na fasádách domů a tím oživit celý dům, ale jsou vhodné i na terasy, balkony a v neposlední řadě je člověk může mít i v obývacím pokoji. Tyto designové zahrady jsou dokonalým a originálním projektem, který lze využít v restauracích, přijímacích místnostech, kancelářích, nebo jiných veřejných institucích a podobně.

Vertikální zahrady známé již z minulosti
Vertikální zahrady známé již z minulosti

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *