Garden Table Garden Chair Garden  - emkanicepic / Pixabay

Podle jakých parametrů vybírat zahradní nábytek?

V letním období je terasa místem našeho nejčastějšího pobytu. Trávíme na ní chvíle s rodinou i momenty, kdy potřebujeme vypnout a odpočinout si. Aby terasa byla praktická a útulná, je potřeba pro ni vybrat ten správný zahradní nábytek, který bude nejen dobře vypadat, ale také plnit svoji funkci.

Co si rozmyslet než se vydáte pro zahradní nábytek?

V první řadě byste měli mít jasno v tom, jako funkci má venkovní nábytek plnit. Tedy, zda bude určen na balkón, malou předzahrádku anebo na volné prostranství zahrady. V souladu s touto představou byste si měli předem změřit prostor, do něhož budete chtít nábytek umístit. Víte také, pro kolik osob by váš nábytek mělo sloužit? Na vlastnosti zahradního nábytku má vliv také materiál, z něhož je vyroben. Některé přírodní materiály například vyžadují povrchovou úpravu, pokud je budete chtít používat v prostoru, kde budou vystaveny povětrnostním vlivům.

Jaký materiál je nejlepší?

To záleží na tom, do jakých prostor jej chcete umístit. Na volné prostranství do nekrytého prostoru se hodí hliníkový nábytek, který může klidně i zmoknout. Dokonce ho můžete nechat venku i přes zimu. Hodně vydrží také nábytek z oceli, který ale musí mít ochranný nátěr, aby nezačal reznout. Umístění raději pod pergolu a pravidelnou péči pak vyžaduje dřevěný zahradní nábytek, který je nejméně odolný. Výjimku tvoří dřevěný nábytek vyrobený ze vzácných dřevin jako například eukalyptového či teakového dřeva. Velice oblíbený je také zahradní nábytek z umělého ratanu, který v sobě snoubí odolnost plastu s příjemným vzhledem ratanu. Díky ručnímu proplétání je umělý ratan jen stěží na první pohled rozpoznatelný od ratanu přírodního, který se ale na zahradní nábytek příliš nehodí, protože má jen malou odolnost vůči počasí.

Inspirace na bydlení:  Retenční nádrže vám dovolí využít dešťovou vodu

Kam s ním?

Ještě předtím než si zahradní nábytek přivezete domů, měli byste si rozmyslet, kam jej umístíte. Nemáte-li k dispozici terasu nebo balkón, zajistěte na zahradě alespoň zpevněnou plochu bez spár, do nichž by mohly zapadávat tenké nohy nábytku. Podkladový materiál volte s ohledem na materiál nábytku, například dřevěná podlaha bude pod ocelovým stolem a židlemi hodně trpět. Dlažba zase může být nestabilní pro lehký dřevěný nábytek.

Spring Cherry Blossoms Cherry Tree  - KRiemer / Pixabay
KRiemer / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *