Obsah článku
Financování bydlení pomocí hypotéky řeší ročně tisíce lidí. Jen za loňský rok banky poskytly finanční prostředky na nové bydlení či rekonstrukce za více než 150 miliard korun, což je poměrně značné číslo.
Přispěl k tomu jistě i trend, kdy docházelo ke snižování úrokových sazeb. Ty jsou na počátku letošního roku dokonce na rekordně nízké úrovni, takže se dá předpokládat, že obliba hypoték nepoklesne. Jak ale poznáte, zda je hypotéka výhodná?
Úrokové sazby
Při výběru hypotéky se zaměřte na několik bodů. Především na zmíněné úrokové sazby. V průměru se v současnosti pohybují lehce nad 2 procenty. Na základě srovnání hypoték však zjistíte, že se najdou i úvěry, které mají úrokovou sazbu nastavenu dokonce pod oněmi magickými 2 procenty.
Fixace
Kromě úroků si všímejte také fixační doby. Ta vám garantuje, že během jejího trvání banka nezvýší úroky u vašeho hypotečního úvěru. Může to být výhoda, ale také i nevýhoda, pokud půjdou úroky ještě níž. Proto je dobré si promyslet, na jak dlouho si fixaci zvolit.
Odborníci obecně doporučují zvolit období mezi 3 – 5 lety. Poté můžete případně přistoupit k refinancování hypotéky, pokud vám vaše banka nabídne horší podmínky.
Splátky a doba splatnosti
Výhodnou hypotéku poznáte také podle doby splatnosti a způsobu plnění splátek. Za ideální se považují ty produkty, které splácíte v pravidelných měsíčních intervalech.
Úvěr pak máte dobře rozložen. Samotná doba splatnosti je na vás, myslete jen na výši svých příjmů a na budoucnost. Splátky by neměly být příliš vysoké. Platí zde, že čím delší dobu splácení zvolíte, tím budou jednotlivé měsíční splátky nižší a logicky tak méně zatíží váš rodinný rozpočet.
Kromě toho si také promyslete, do jaké výše hodnoty nemovitosti si půjčku vezmete. Některé banky nabízejí možnost úvěru až do výše 100% hodnoty nemovitosti.