Woman Beautiful Woman Young Woman - nastya_gepp / Pixabay

Proč si vybrat kvalitní svetr a jak o něj správně pečovat?

Svetr je již od dob dávno minulých symbolem elegance, vzdělanosti a společenského postavení. Vždy působil velice dobře, vkusně, byl pohodlný a příjemně hřejivý. To se nezměnilo ani v dnešní době. Je rozdíl, pokud na sobě máte svetr nebo mikinu. Ve svetru člověk vypadá mnohem movitěji a vzdělaněji.

Kdysi se svetry vyráběly pouze z vlny. Nyní je určité procento vlny zaměňováno syntetickými materiály. Ty sice svetr udrží mnohem déle pružný a zachovávající svůj tvar, ale mohou způsobovat alergie. Jaké jsou tedy přednosti svetrů například oproti mikinám?

Svetr vs. mikina

Svetr

 • svetr je elegantnější,
 • svetr lze vzít do společnosti,
 • kvalitní svetr nezpůsobuje alergie,
 • je složen z méně syntetických materiálů než mikina.

Mikina

 • mikina se hodí pro sport a praktické využití.
 • lépe se udržuje,
 • odolnost vůči vnějším vlivům,
 • Nevytahá se tak rychle jako svetr.

Jak svetr udržovat?

Je důležité pečlivě dbát návodu výrobce. Jak už bylo výše zmíněno, svetry se vyrábí z vlny, bavlny i z příměsí syntetických vláken jako je polyester nebo elastan. Od toho se odvíjí způsob praní. Čím méně syntetických vláken, tím šetrnější by mělo být praní. Důležité je používání speciálních pracích prostředků, praní nejvýše na třicet stupňů nebo v ideálním případě v ruce.

Dandelion Pretty Girl Park Girl - purplemoon / Pixabay
purplemoon / Pixabay

Při sušení je také třeba dbát na opatrnost. Svetry se zásadně nevěší, protože tíhou vody by se ihned vytahaly. Svetr proto rozložte na sušák nebo položte na rovnou plochu.

Který materiál vybrat?

Jelikož jsou syntetická vlákna levnější, upouštějí výrobci stále více od těch přírodních. Ovšem tady je třeba si dát pozor. Pokud je svetr vyrobený pouze ze syntetických materiálů a je velice drahý, platíte především značku, ne kvalitu. Rovněž jsou svetry ze syntetických materiálů méně prodyšné a pěkně se v nich zapotíte. Malé množství syntetických materiálů ve svetru ale také není škodu, protože si svetr déle udrží svou pružnost.

Inspirace na bydlení:  Nechte se okouzlit krásami Itálie

Proč si pořídit svetr?

Svetry se v současné době dostávají stále více do popředí. Roste počet firem, kde je vyžadována elegance a styl. Právě toto svetry představují. Samozřejmě zde nemluvíme o huňatém a vytahaném svetru. Svetry jsou výbornou alternativou k saku, působí na úrovni a přitom uvolněně. Svetr lze kombinovat nejen s riflemi a dalším běžným oblečením. Je vhodné jej nosit i s košilí a společenskými černými kalhotami jako klasické sako.

Svetr se hodí jak do společnosti, na absolvování zkoušek a pohovorů, tak i na běžné nošení. Nově se do módy dostávají švédské vzory, které získávají stále větší oblibu. Není tím řečeno, že mikinám odzvonilo, ale také není na škodu vlastnit alespoň jeden kousek elegantního a kvalitního svetříku.

Boys Brothers Vintage Retro Camera - Victoria_Borodinova / Pixabay
Victoria_Borodinova / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *