Trend v bydlení – záclony a atraktivní dekorace pro velká okna

Klasické, staromódní záclony se skládají z poloprůhledných záclon a neprůhledných závěsů, které se dají zatáhnout. Současné trendy směřují k jednodílným posouvajícím se záclonám. Hladké pruhy látky mají puristický vzhled, a to i když jsou barevně potištěny. Pomocí několika souběžných kolejnic  a různých látek se dá dosáhnout zajímavých efektů, např. kombinací průhledných a poloprůhledných látek nebo jednobarevných a barevných  látek se vzory.

Také způsob, kterým jsou záclony posouvány, může umožnit buď volný výhled, nebo výhledu zcela bránit. Upevnění je jednoduché, jednotlivé pruhy se uchycují pomocí suchých zipů a je snadné je vyměnit či vyčistit.

ložnice, postel, místnost
Free-Photos (CC0), Pixabay

Velmi stylové jsou také plisové závěsy

Ty jsou umístěny na levé a pravé straně okenního rámu a je možno jimi pohybovat ve svislém směru nahoru a dolů.  Podle potřeby mohou být zataženy nebo odtaženy, tímto způsobem lze regulovat ochranu před sluncem nebo viditelností dovnitř. Tyto závěsy jsou nabízeny v mnoha barevných variantách a je možno je libovolně kombinovat s postranními závěsy.

Atraktivní dekorace pro velká okna

Kompromisním řešením je kombinace z průhledné záclony a neprůhledného závěsu. Tato kombinace je optimální pro ty, kteří nechtějí investovat do dvoudílných záclonových systémů nebo potřebují chránit soukromí před pohledy zvenku.

Inspirace na bydlení:  Poradíme vám, jak poznat výhodnou hypotéku

Kombinovány jsou např. průhledné plochy s hustě tkanými látkami. Zvláště ve starých bytech působí tyto až na podlahu sahající látky ve své jednoduchosti velmi atraktivně. Nechají se velmi snadno upevnit na záclonové tyče a je možno je páskem stáhnout a regulovat tak množství světla dopadajícího dovnitř.

Pozor na dlouhé závěsy: zvyšují náklady na vytápění!

Dlouhé až na podlahu sahající závěsy často zakrývají topení a zvyšují tak náklady na topení. Pokud je topení umístěno pod oknem, jsou nejvhodnějším řešením krátké záclony, které je možno doplnit o rolety nebo flísové závěsy.

hotel, ložnice, okno
StockSnap (CC0), Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *